Dech života

Dýchám tedy žiji, Dýchám tedy jsem radostná, Dýchám a prostě jsem…... ….když jsme přišli na svět, první, co bylo, byl DECH a pak přišlo to ostatní.

Dech je prakticky nejdůležitější v našem životě. Kolik je na světě asi lidí, kteří si to uvědomují? Je to totiž neviditelná, ale velmi důležitá potřeba člověka, který si na ni zvykl tak, že ji bere automaticky.
Dechem vyživuješ krev a všechny buňky ve svém těle. Dokonce i to, že nedýcháš správně, má vliv na tvoje emoční vybočení, jako je například nervozita či únava.

Zavři oči, zhluboka se nadechni a vydechni. Je to úžasný pocit. Vidíš? Dýchat umíš, ale záleží na tom jak. Dýcháš břichem, přes žebra nebo se ti zvedají jen plíce. Dýcháš v přední straně těla či zadní? Nebo dokonce dokážeš vědomě prodýchat celé tělo, tady a teď a neustále dokola celý den?

Chvíli se jen pozoruj.
Správným dechem si lze pomoci k uzdravení a prokrvení těla.

Někomu naučení se znovu vědomě dýchat může zachránit i život. Ačkoli si to nemyslíš.
Je to velice jednoduché, protože díky svému dechu můžeš prožívat vlastní přítomnost. Jsi opravdu TADY a TEĎ. Nic tě to nestojí. A hlavně, dech máš vždy u sebe.
Kolikrát víš vědomě, co se děje kolem tebe. To, co prožíváš přes den či noc, tě odvádí od vědomého spojení se se svým dechem. Kolikrát denně zažíváš nepříjemné situace, potkáváš nepříjemné lidi. A víš, že tě to velice uzavírá a tím přestáváš správně dýchat. Dýcháš jen tak napůl. Nebo jsi ráda, že dokážeš v tu danou chvíli popadnout dech.

Jakmile začneš dávat dechu pozornost a více se na něj soustředit, budeš ve spojení se sebou a veškerá rozladění budou pomalu ustupovat.
Dokonce začneš lépe zvládat stresové situace. Den ode dne pocítíš větší radost ze života.

Budeš snadněji řešit různé situace, které ti přijdou do cesty. Tvá kreativita se rozvine. Podpoříš celý nervový systém. Začneš vědomě vést sebe samu k uzdravení.

V běžném životě se budeš cítit sebevědoměji a klidněji. Budeš zvládat vyjednávat různé podmínky v pracovním životě, ze kterých se normálně strachy třeseš, budeš lépe a v klidu komunikovat s lidmi, se kterými se těžce jedná. Dech ti tedy velice pomůže s jednáním s lidmi jak z pracovního, tak z rodinného života. Budeš vcházet do nepříjemných situací vyladěná a ve svém rytmu. Zdánlivě neřešitelné se najednou promění ve spoustu řešení. Je ale nutné dech vědomě cvičit a používat. Ne si o tom jen číst.
Je ale jasné, že výše uvedené se nestane přes noc. Vše má nějakou inkubační dobu. Vzpomeň si, kolik let jsi dech nepoužívala nebo jen tak napůl. Ty a tvé tělo potřebujete čas.

Buď trpělivá.

“Nemusíte být dobří na začátku, ale musíte začít, abyste byli dobří.” Zig Ziglar

DECH je náš veliký pomocník.

Dech je vždy s tebou. Za prvé tě provází celým tvým životem, a za druhé je to kotva pro tvůj mozek. Tak můžeš najednou procházet různými situacemi a být v přítomnosti. A pokud jsi v přítomnosti, jsi přesně tam, kde máš být. Ani v minulosti, ani v budoucnosti.
Protože lidé neustále ztrácejí svou cestu, je dobré si stále dokola opakovat, kde jsem a zda vědomě dýchám.

Vědomě si uvědom, že úzkost, stres nebo jakákoliv nepříjemná situace stahuje tvé tělo. Plíce nemají prostor a nemůžou se nadechnout. V krku začne být úzko. Celkově pak ztrácíš energii a rovnováhu. Zablokuješ se. V tu chvíli nic nefunguje. A děláš zmatky. Vymýšlíš si falešné domněnky, které tě pak ničí.
Proto při dechu zapoj svou bránici. Rozvíjej svůj dech na maximum a do celého těla. A to každý den, každou minutu po dobu celého tvého života. Okyslič si své tělo, dodej si skrz dech energii.
Nauč se dýchat tak, aby to pro tebe bylo příjemné. Buď trpělivá. A krok po kroku pojď na to…..

Posaď se s rovnými zády. Zavři si oči. A pár minut pomalu prováděj zhluboka nádech a výdech do celého těla….několikrát opakuj. Dej si času, kolik potřebuješ. A jen pozoruj, co se ve tvém těle děje. Co se ve tvém těle změnilo. Všimni si, jak se ti najednou dostává více energie a tvůj systém se harmonizuje. A ty už víš….znáš…a umíš….

A to vše v dokonalé úctě sama k sobě!

Lenka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *