Vědomé rituály – Ostrůvky předpověditelnosti v moři změn.

seashell, shell, shells

Během svého života jsem měla možnost vyslechnout mnoho rad na téma: Jak být šťastná. Pravdou také je, že jsem přečetla kilometry knih o vědomém žití a hojnosti všeho, na co lze jen pomyslet. Pokud bych ale do svého pracovního dne měla aplikovat jen desetinu těchto moudrých rad, zabralo by to moře času.

island, sea, ocean

A čas, jak známo, je tím nejcennějším pokladem dnešní doby a stále je ho nedostatek.

A tak jsem dál jen četla a poslouchala dobré rady. Neuváděla nic z toho do své reality. Odsouvala se až na poslední místo v žebříčku povinností a naplánovaných cílů. Dokud nepřišla stopka. Razantní. Teprve se smrtelnou nemocí v zádech jsem si už konečně musela přiznat, že pouhá teorie můj život nikdy nezmění.

Musela přijít ke slovu i praxe. Naštěstí. Nedílnou součástí mých dnů se staly především Vědomé rituály. A nakonec mě zdánlivá životní prohra naučila vážit si i malých vítězství – takových, která jsem dříve za výhry nepovažovala.

 

Proč pomáhají rituály? A proč zrovna vědomé? A s čím vlastně pomáhají?

waters, nature, lake

Ve slovníku bys asi našla definici v tomto znění: Rituál je strukturované jednání s určitým scénářem, který se opakuje.

V našich představách často figuruje rituál jako magické konání nad kotlíkem s elixírem lásky, nebo voodoo praktiky. Málokdo si uvědomuje, že rituálem je i naprosto banální přání Dobrý den, nebo večerní čištění zubů.

Ani o jednom, ani o druhém teď však nemluvím.

Během dní, kdy s námi mávají okolnosti, které nemůžeme ovlivnit. Dní, kdy nás naprosto ovládají emoce či hormony. Kdy nás přepadávají nečekané nároky našeho okolí a podobně, dochází postupně k vyčerpání našich adaptačních rezerv. A pokud tyto rezervy vyčerpáme úplně, dochází ke kolapsu nebo nemoci.

Vědomá žena si toto pravidlo naprosto uvědomuje. V tom koneckonců spočívá kouzlo její vědomosti.

Snaží se takovéto katastrofě předcházet a vědomě čelit. Má ráda sama sebe i svůj život a bere si do něj to, co může pomoci ve chvílích největších stresů. Předchází vyčerpání svých vlastních zdrojů.

Vědomé rituály se v tu chvíli stávají ostrůvky předpověditelnosti v moři změn.

island, tropical, beach

Často jsme obklopeny ději, kterým nerozumíme. Událostmi, které jsou pro nás nové a nečekané. Situacemi, které neumíme ovlivnit. Jsme pod palbou velkého množství podnětů, a to nás vyčerpává a frustruje.

V takové chvíli se rituál stává ostrůvkem, na němž je zřejmé, co bude následovat a co můžeme ovlivnit a očekávat. Můžeme v tomto bezpečném prostředí nabrat dech, odpočinout si, nacítit se na své potřeby, spojit se se svou vnitřní ženou.

Přebíráme moc do svých rukou. A to je pocit k nezaplacení. Máme najednou pocit, že alespoň někde a někdy je náš vlastní svět ještě v pořádku. Můžeme ho vědomě ovlivnit. Staneme se tvůrkyněmi.

Cílem není spoutat každodenní život do pevné osnovy, ale zavést své vlastní osobité rituály, které nám usnadní život. Naplní ho větší jistotou a laskavou péčí o sebe sama. Stanou se zdrojem, ze kterého můžeme čerpat, když je nám nejhůř.

Přináší také velkou dávku svobody, protože může pomoci alespoň na chvíli uniknout ze života, který je příliš sešněrovaný nároky okolí, vlastními očekáváními, pravidly a zákonitostmi.

raise, challenge, landscape

Rituály nemůžeš provádět dobrým nebo špatným způsobem. Důležité je najít svou vlastní cestu. S úctou, respektem a láskou k sobě samé. Zastav se na moment a naslouchej.

„Člověk vzlétá, aby předstihl zvuk, ale nedovede zastavit, aby postřehl ticho.“   Miroslav Horníček

Nesnaž se proto hledat cestu, jak to dělat dobře, ale hledej to, co je dobré pro tebe.

Chvilka pro rituál se stává zároveň chvilkou pro tebe. Tak si to uvědom a daruj si ji. Není tak složité zařadit několik malých rituálů do tvého života. Je ale velmi důležité, přistupovat k nim vědomě.

Jeden příklad za všechny: Koupel.

Pokud jen tak vlítneš do vany, naplníš svou hygienickou potřebu, a přitom stihneš vymyslet, co zítra uvaříš k večeři, kdy zaplatíš složenky, co musíš stihnout v práci a kam odvelíš děti, tak možná budeš čistá na těle, ale tvá duše si z toho moc neodnese.

Zkus to jednou jinak. No a pak samozřejmě znovu a znovu, jinak se nedá mluvit o rituálu. Právě pravidelné opakování přináší největší výsledky.

Zahraj si hru, Co by bylo kdyby…? Představ si, že už nemáš žádné povinnosti. Na světě neexistuje nedostatek času, peněz ani možností. Není nic, co by tě dnes trápilo. Tvým jediným úkolem je připravit si pro sebe dokonalou koupel. Jak by vypadala?

bath, bombs, spa

Zapálené romantické svíčky? Šumící koupelová sůl? Vonící sprchový olej? Uklidňující hudba? To všechno se dá přece zařídit, i když nejsou okolnosti tvého života zrovna ideální.

♥Požádej své okolí o to, aby tě při koupeli nikdo nerušil. ♥Nachystej si vše, co potřebuje tvá ideální lázeň a užívej si ji. ♥Poslouchej, jak teče voda. ♥Vnímej, jakou má teplotu. ♥Všimni si její průzračnosti.

V dnešní uspěchané době používáme věci běžné denní potřeby bezmyšlenkovitě, ale není pravdou, že si koupel může dopřát každý. Uvědom si, že to může být tvůj malý zázrak na konci dne.

Nemysli na ty, kteří si o koupeli mohou nechat jen zdát. Ať už ze zdravotních nebo ekonomických důvodů. Raději prociť vděčnost za to, že patříš mezi ty, kteří si ji dovolili užít naplno.

child, bath, boy

♥Přemýšlej, kde se vzaly a odkud pocházejí kosmetické produkty ve tvé koupelně. ♥Jakou urazily cestu, než se dostaly do tvé vany?♥ Zeptej se sama sebe, jak ti mohou prospívat. ♥Nebo škodit.

♥Pozoruj plamen svíčky, pokud si nějakou zapálíš. ♥Soustřeď se na svůj dech na začátku koupání a po nějaké době, kdy už budeš odpočinutá a zrelaxovaná. ♥Změní se jeho rytmus nebo hloubka?

♥Také můžeš navázat konverzaci sama se sebou. ♥Říci si pár pěkných slov, pochválit se za celý dnešní den. ♥Zazpívat si oblíbenou písničku.♥ Zavzpomínat si s vděčností na okamžiky, kdy ti bylo opravdu dobře.

Už to vidíš před svým vnitřním zrakem? A jak se ti ta představa líbí? Vnímáš ten rozdíl mezi rychlou hygienou a darem vědomého rituálu koupele?

soaps, soap, hygiene

Nezůstávej jen u snění. Přejdi i k akci. Ty sama víš nejlépe, co je pro tebe odměnou. Každému vyhovuje něco jiného. I rychlá studená sprcha po ránu může být pro někoho úžasným pravidelným rituálem, který má schopnost měnit den, i celý život.

Největší efekt rituálu spočívá v uvědomění si, jak i běžné věci v našem životě, pokud jim věnujeme všímavou pozornost, mohou mít léčivý dopad na naše prožívání. Zároveň nám vnášejí do života tolik vyhledávanou jistotu.

Ostrůvek jistoty.

Benefitů rituálů existuje mnohem více, nechám ale na tobě, abys je objevovala raději na vlastní kůži. Hromady rad a pouček tě totiž k žádné pozitivní změně nepřivedou. A pokud o nějakou změnu ve svém životě stojíš, tak věř, že ji za tebe nikdo neudělá!

A pod to se už teď, po svých vlastních zkušenostech, mohu podepsat!              

Jana

PS: Pokud bys ale přece jen potřebovala nějakou inspiraci, stáhni si náš eBook zdarma: 7denní výzva-Léčivé maličkosti pro vědomou ženu na každý den.

spa, salon, resort

1 názor na “Vědomé rituály – Ostrůvky předpověditelnosti v moři změn.”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *