Jak jsem nečekaně zhubla 15kg

Hned na začátku tě musím informovat, že jde o nečekané zhubnutí.

Na mém wish listu jsem pro rok 2021 měla napsáno „zhubnout 5-10kg“, ale tuto větu jsem si na wish list psala již několikátý rok a nic jsem nezhubla. 

Nikdy jsem nezhubla. 

Neumím držet diety a taky jsem je nikdy nedržela, ani žádné půsty či očišťovací kúry. Nedokázala jsem to, neměla jsem nikdy dostatečnou motivaci to udělat a ani disciplínu v tom pokračovat. Nesla jsem si sebou z období puberty vnitřní přesvědčení.

Bylo mi čtrnáct let, byla jsem normální holka, která začala vnímat změny svého těla. Tehdy jsem vážila kolem 50kg. Jednoho dne mi řekl spolužák ve škole, že mám nějak velké břicho… Sama jsem to do této chvíle přehlížela a dělala, že nevidím své zvětšené bříško špeků. Tak jsem si půjčila knihu z knihovny, jak držet dietu a začala ji číst rozpláclá na posteli. 

Při čtení mne zahlédl taťka, viděl titul knihy a poznamenal pro mne posvátnou větu s vřelým smíchem: 

„Ty, že budeš držet dietu? Ty to nikdy nedokážeš.“ 

Nemyslel to zle, byl to vtip, hlavně v tom, že jsem to ani nepotřebovala a možná mne chtěl i od toho odradit.

Nicméně s touto větou jsem žila celý svůj život, aniž bych si jí uvědomovala, byla vepsaná uvnitř mě, že nedokážu nikdy držet žádnou dietu. Několikrát jsem se pokoušela o změnu stravy, očistnné kúry, ale nikdy jsem neměla úspěch a hlavně jsem u toho nevydržela. 

Vždy jsem to vzdala a tak jsem to přestala řešit a trápit se s tím…. několik let.

hip hop, dance, girl

Přestala jsem svoji váhu sledovat, jedla, co mi chutnalo a dopřávala jsem si všechno. Důležitým aspektem byl i stres v práci, který jsem zaháněla sladkými dobrotami každý den. Zároveň jsem si dávala velké porce jídla na snídani, oběd i večeře, ke svačině jsem měla kávu s mlékem a čokoládovou sušenku, bez toho jsem absolutně nedokázala žít. 

Váha pomalu, ale jistě rostla. 

Pohybu jsem nikdy nepropadla, každou chvíli jsem dělala jiný druh sportu od aerobicku, zumby, běhání, pilates až jsem skončila na józe a procházkách. 

Jóga mne harmonizuje a léčí, po stresujícím dni si dopřát klidnou jógu nebo procházku přírodou, mi dělá opravdu dobře. 

To jsem si uvědomila až po několika letech hledání toho pravého pohybu. 

Na konci roku 2020 jsem vážila 73,5kg při výšce 170cm. 

Špeky jsem měla hlavně na břiše, zadku a stehnách. Neměla jsem žádné zdravotní problémy, ale stále jsem hledala vhodné oblečení, jak zakrýt tyto nedostatky správným střihem šatů či halenek. Konfekční velikost se mi zvyšovala na L někdy i XL. A přestala jsem se líbit sama sobě..

Na konci roku 2020 jsem také odešla z dobře placené práce a dovolila jsem se zastavit ve svém životě. V lednu 2021 jsem se zapsala na úřad práce s tím, že si odpočinu, naberu jiný směr a najdu si klidnější práci. 

Na seznamu svých aktivit jsem měla i zhubnout 5-10kg.

Přemýšlela jsem, jak začnu s tímto cílem a prvním krokem bylo zakoupení knihy od Toma Břícháče Nejjednodušší plán 29dní – Promyšlený systém hubnutí, který zvládne každý. Řekla bych, že jsem šla opravdu pomalu a hlavně zlehka. 

Kniha mne nadchla, měla jsem čas si vařit a ani jsem nepociťovala velký hlad díky pravidelnému režimu stravování 5x denně. Jídla byla na první pohled zvláštní, ale našla jsem si v nich oblibu a chutnaly mi. 

Za měsíc jsem shodila 4kg. Byl to pro mne zázrak, jak to, že jím 5x denně jinak, jiný druh stravy, nehýbu se a zhubnu 4kg? Byla jsem na sebe moc pyšná, zvedlo se mi sebevědomí a začal se mi plnit můj cíl.

tape, diet, notes

Jenže hned další měsíc, jsem musela tuto stravu přerušit kvůli významné rodinné události. Vdávala se sestra mého muže, zorganizovali 3denní setkání v jižních Čechách se skvělým cateringem. 

Podlehla jsem skvělým dobrotám a přestala se na ty 3 dny hlídat. 

Jaké bylo překvapení, když jsem se doma po návratu zvážila a přibrala jsem zpět 2kg.

Opravdu mne šokovalo, jak rychle jsem ty kila nabrala zpátky a nutila se znovu najet na systém hubnutí dle knihy. 

Jenže už nebyly vidět žádné výsledky, nedodržovala jsem plán stravování poctivě. 

Také jsem začala znovu pracovat, dostavil se i stres z práce, zdravé stravování šlo stranou a zajela jsem zase do svých známých kolejí. S výjimkou večeří, které jsem omezila na minimum a tím dokázala být na váze kolem 70kg.

Až v květnu se mi otevřela nabídka na FB, jak projít detoxikací s 3denním půstem. Poslala mi ji kamarádka s tím, že do toho jde také s dalšími kamarádkami, a tak jsem se také přihlásila.

Upřímně jsem od toho nic neočekávala, nechala jsem se strhnout davem a sama sobě jsem si říkala, že to ani nezvládnu díky vnitřnímu přesvědčení…

 A hlavně jsem nad tím vůbec nepřemýšlela. 

Jaký aha moment z této akce si uvědomuji je, že to nebyla akce tipu: „Pojď s námi zhubnout“ nebo nějaká speciální dieta. 

Šlo o detoxikaci celého organismu, kdy po 3denním půstu na vodě se již obnovují kmenové buňky v těle. Toto pojmenování mi neříkalo, že zhubnu, ale že se očistím, detoxikuji a naberu novou energii. To pro mne bylo hodně lákavé a neměla jsem tušení, že opravdu zhubnu! 

Ani mne ta myšlenka nenapadla, až později, ale na začátku celého programu jsem šla do čistící akce pro své zdraví. To bylo na tom klíčové.

Začínali jsme nejdříve s přípravou na 3denní půst, a to 6 dní před a pak ještě 4 dny po půstu. Každý den jsme přestávali jíst něco jiného nebo něco nového zapojili do jídelníčku. Ve skupině bylo mnoho žen i mužů. Každý den jsme obdrželi natočené video, instrukce a měli jsme velikou podporu ostatních lidí ve skupince. 

Sdílely se tam všechny strasti, problémy i pokroky. Bylo to velmi posilující a hlavně motivující. Nestihla jsem vždy všechna videa shlédnout, ale podle instrukcí jsem věděla, co se přestává jíst daný den.

Postupně jsme odbourali kofein, černý a zelený čaj, cukry, lepek, a nakonec mléčné výrobky s masem. A byli tak připraveni podstoupit 3.denní půst na vodě.

under water, fashion, woman

Ve čtvrtek po večeři začal můj první 3denní půst na vodě. 

Nepřemýšlela jsem nad tím, zda jej zvládnu či ne, šla jsem do toho, protože mne tlačil dav, kamarádky a cítila jsem, že se chci opravdu vyčistit. 

Vše bylo podporováno nádherným vedením lektorků, jogou, meditací a radami, jak překonat hlad. 

Už v pátek odpoledne, což bylo téměř 24 hod na vodě, jsem pocítila první nával energie a udělala tolik věcí, co nikdy. Hodně mne to překvapilo, nejím, jen piju vodu a mám energii? 

V sobotu ráno už to bylo horší, začala se mi motat hlava a energii jsem měla velmi malou. Naštěstí manžel se synem odjeli na víkend pryč, tak jsem nemusela vyvářet a starat se o rodinu. Hodně jsem odpočívala, byla se projít, napojila jsem se na sebe a sledovala příspěvky ostatních ve skupině. Bylo velmi posilující sledovat, jak ostatní to zvládají, ale i ti, co to museli z různých důvodů ukončit. Všichni jsme drželi spolu.

V neděli ráno jsem měla novou energii, cítila jsem se slabá, ale měla jsem sílu uvařit, uklidit dům a jít i na procházku. Možná to způsobilo i to, že třetí den končil už v neděli v 18hod a né až ráno v pondělí.

Já to dokázala! Vydržela jsem 3 dny jen na čisté vodě. 

Zlomila jsem své vnitřní přesvědčení, že nedokážu držet žádnou dietu!  Ani ve snu mne nenapadlo, že to dokážu. 

Měla jsem ohromnou radost a neskutečně jsem si vychutnala své první jídlo po třech dnech – zeleninový vývar. Ta chuť byla úžasná a nabíjející energií. Další dny se nesly ve stylu postupného návratu zaměřeného na zdravou veganskou stravu. Měla jsem neskutečně moc energie, cítila se lehčí a moje chuťové pohárky zažívaly ráj u zdravých pokrmů. Dostali jsme mnoho typů, jak zdravě jíst, co jíst a kde nakoupit potřebné suroviny. 

Společně s kamarádkou, která tento půst se mnou dotáhla do konce, jsme začaly novou cestu zdravého stravování a začaly jsme si sdílet recepty, fotky, nákupy i typy na prodejny. Dokonce jsme absolvovaly kurz veganského vaření.

Po tomto  cca 10denním programu jsem zhubla 6 kg, byla jsem v šoku, že to je tolik znát. 

Opravdu jsem tento efekt nečekala. Hlavně to nebylo na mne znát hned, ale až časem po měsíci až dva, kdy jsem najela opravdu na jiný druh stravování. 

Získala jsem obrovskou energii a tu jsem si chtěla díky změně jídelníčku zachovat. Přestala jsem snídat, místo toho piju každé ráno zelený ječmen, nepiju kávu, zelený a černý čaj,  nejím mléčné výrobky a pečivo, maso si dám jen 1-2x týdně. 

Co si neodpustím je čokoláda – kvalitní hořká min. 70%, tu si dopřávám každý den.

Změnou stravování jsem ještě postupně zhubla dalších 4 kg, váha nešla hned dolu, ale tak 1 kg měsíčně. 

Nyní (prosinec 2021) jsem na vysněné váze 59 kg. 

Musela jsem vyměnit šatník, koupit si nové kalhoty, kalhotky a podprsenky. Zhubla jsem na všech částech těla rovnoměrně. Neměřila jsem se před a po.

Největší překvapení jsem zažila, když jsem se vešla do posvatebních šatů 18 let starých a sedly mi perfektně. To jsem si už ani nedokázala představit!

Kdybych to měla shrnout, tak po 1 roce jsem dohromady zhubla 15 kg, mám daleko více energie, změněnou chuť k jídlu, vařím si zdravou veganskou kuchyni, snídám zelený ječmen a piju hodně vody. Cvičím jógu, chodím na vědomé procházky, medituji a otužuji své tělo. 

Cítím se opravdu dobře, zvýšilo se mi sebevědomí a toužím tuto váhu udržet i do dalších let. Věřím si! Mám obdiv od rodiny, kamarádek, kolegů, kteří si této změny všimli a kvitují, jak zářím. 

Jsem vděčná za tuto zkušenost.

Pokud i ty potřebuješ podpořit ve své snaze zhubnout či změnit jídelníček a hledáš parťáka, tak ti nabízím svoji koučovací praxi a reálnou zkušenost. 

Tak neváhej mne kontaktovat, teď je ten pravý čas začít. – Osobní konzultace – Tajemství Vědomé Ženy (tajemstvivedomezeny.cz)

 

Lucka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *